Meniu

Sėkmingai žindymo pradžiai

Kūdikio maitinimas krūtimi gimus mažyliui neretai tampa tikru iššūkiu. Bet juk niekas negimsta visko mokėdamas. Žindymas nėra išimtis. Nors gali atrodyti, kad tai yra natūralus procesas, vykstantis tūkstančius metų, ir kūdikio maitinimas moteriai yra tarsi „genetiškai užprogramuotas“, tačiau dažnai žindymo pradžioje susiduriama su sunkumais. Kaip juos įveikti? Ką svarbu žinoti, kad kūdikio maitinimas krūtimi būtų sėkmingas?

Žindymo kursai

Siekiant sėkmingai žindyti kūdikį dar nėštumo laikotarpiu galite pradėti lankyti žindymo kursus. Juose specialistai Jums suteiks vertingos informacijos apie kūdikio maitinimą krūtimi, supažindins su dažniausiai kylančiais iššūkiais bei jų sprendimo būdais. Šie mokymai yra organizuojami kaip nėščiųjų kursų dalis arba kaip atskiri kursai. Pasidomėkite galimais pasirinkimais Jūsų mieste ir pasirinkite Jums priimtiniausią variantą.

nėščiųjų kursaiPhoto: DariaShevtsova@pexels.com

Pirmasis kartas

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pradėti naujagimį žindyti rekomenduoja praėjus ne daugiau kaip valandai po gimimo. Motinos pienas turėtų būti pirmasis kūdikio maistas. Kada kūdikiui laikas valgyti, nuspręs jis pats. Jums padėti suprasti, kad mažylis jau alkanas, gali tam tikri požymiai - čepsėjimas lūpytėmis, liežuvio iškišimas, pirštukų kišimas į burnytę. Pirmosiomis valandomis po gimimo labai svarbus „oda prie odos“ kontaktas. Jei nėra reikalinga medikų pagalba, rekomenduojama bent valandą mamai ir vaikučiui pabūti dviese. Tyrimais įrodyta, kad „oda prie odos kontaktas“ pirmosiomis valandomis padeda pamatus sėkmingam žindymui – nustatyta, kad mamos, turėjusios galimybę būti su savo vaikučiu iš karto po gimimo, žindo sėkmingiau. Be to, tai stiprina tarpusavio ryšį, ugdo pasitikėjimą savimi, padeda geriau suprasti vienas kitą.

Taisyklinga žindymo padėtis

Vienas dažniausių iššūkių, kylančių pirmosiomis žindymo dienomis – pažeisti, skausmingi, suskirdę speneliai. Pagrindinė to priežastis – netaisyklinga žindymo padėtis. Svarbu žinoti, kad maitinant kūdikį krūtimi turi būti patogu tiek Jums, tiek kūdikiui. Jūs turite būti atsipalaidavusi, nejausti įtampos, diskomforto. Kūdikis prie Jūsų kūno turi priglusti taip, kad žindant jam užtektų atlošti galvytę, nereikėtų jos sukti į šoną. Atkreipkite dėmesį, kad žįsdamas mažylis taisyklingai apžiotų krūtį – jis turi apžioti ne tik spenelį, tačiau ir didesniąją pigmentinio laukelio dalį. Pirmosiomis dienomis, kol dar viskas nauja tiek Jums, tiek kūdikiui, surasti taisyklingą padėtį paprastai yra gana nelengva. Viena priemonių, galinčių padėti įveikti pirmuosius iššūkius – žindymo pagalvė. Jos dėka jausitės komfortiškiau, bus paprasčiau surasti tinkamą maitinimo pozą.

maitinimo pagalvė

Maitinimo liemenėlė

Norėdama žindymo metu jaustis patogiai, dėvėkite tik aukštos kokybės, patogias maitinimo liemenėles. Patartina rinktis būtent žindymo laikotarpiui pritaikytas liemenėles, nes su jomis kūdikio maitinimas krūtimi vyks sklandžiau ir patogiau – lengvai viena ranka atsegsite liemenėlės kaušelius. Todėl pasiruošimas žindymui neužims daug laiko. Tai yra itin svarbu, kai mažyliui pasistiprinti prireikia „čia ir dabar“. Rinkdamasi liemenėles būtinai atkreipkite dėmesį į patogumą – ji negali spausti, veržti. Taip Jūs sumažinsite riziką tokių problemų atsiradimui kaip pieno sąstovis ar mastitas.

maitinimo liemenėlė

Kiti patarimai

Bent pirmąjį mėnesį, kol prie žindymo kūdikis dar tik pratinasi, o pienuko gamyba nėra nusistovėjusi, venkite duoti buteliuką. Čiulpimas iš žinduko skiriasi nuo valgymo iš krūties. Kūdikiui sunku gerai išmokti abu čiulpimo būdus. Dažnai pradėjus maitinti iš buteliuko, kūdikis prie jo greitai pripranta ir nebenori imti krūties.

Kūdikį maitinkite pagal poreikį. Iš pradžių gali būti sunku suprasti, kada mažylis yra alkanas, tačiau vėliau lengvai atpažinsite jo siunčiamus ženklus, tokius kaip čepsėjimas lūpytėmis, liežuvėlio kaišiojimas. Pirmosiomis dienomis kūdikį maitinti gali prireikti gana dažnai. Paprastai per parą būna 8-12 maitinimų. Dažnas žindymas padės užtikrinti normalią pieno gamybą.

Žindykite ramioje aplinkoje. Žindymo metu jaučiamas stresas, įtampa persiduoda ir kūdikiui, apsunkina maitinimo procesą. Todėl žindymui susiraskite jaukią, ramią aplinkoje, kurioje jaustumėtės atsipalaidavusi.

Jei Jūsų speneliai suskirdo, yra skausmingi į pagalbą galite pasitelkti specialius tepaliukus. Geriausiai rinktis natūralia sudėtimi išsiskiriančias priemones, kurios yra bespalvės, bekvapės ir beskonės. Tokios priemonės yra visiškai saugios naujagimiui – prieš žindymą jų net nereikia nuplauti. Taip pat Jums gali padėti specialūs kompresai krūtims, kurie palengvins jaučiamą skausmą, nuramins jautrias krūtis. Be to, gydomųjų savybių yra ir mamos piene, todėl esant spenelių skausmui pabandykite juos patepti pieneliu.

Jei žindydama susiduriate su sunkumais ar turite klausimų, netylėti. Kreipkitės pagalbos į savo gydytoją ar žindymo specialistą.

zindymas