Meniu

4 būdai padėsiantys įveikti pogimdyminį nuotaikos ir nerimo sutrikimą

Ar žinojote, kad pogimdyminis nuotaikos ir nerimo sutrikimas (toliau - PNNS) yra viena dažniausiai pasitaikančių gimdymo komplikacijų, su kuria susiduria 1 iš 7 pagimdžiusių moterų? Pastaruoju metu visuomenė vis daugiau sužino apie pogimdyminę depresiją ir pripažįsta jos egzistavimą. Tačiau daugybė žmonių (įskaitant ir terapeutus) vis dar mažai žino apie PNNS, kuris apima platesnį spektrą emocinių būklių, tokių kaip: sunki depresija, padidėjęs nerimas, panikos priepuoliai ir kt. PNNS simptomai skiriasi savo intensyvumu – nuo šiek tiek varginančių iki sukeliančių silpnumą, jie gali pasireikšti dar nėštumo metu, iškart po gimdymo ar bet kurio metu per pirmuosius metus nuo gimdymo.

Niujorko (JAV) Seleni instituto terapeutė Sarah Best, dirba su moterimis, kurioms nustatytas ar įtariamas PNNS. Terapeutė su savo kolegomis taiko naujausiais tyrimais grįstus metodus ir derina juos prie kiekvienos pacientės PNNS specifikos.

Po daugybės valandų darbo su pacientėmis kenčiančiomis nuo skirtingų PNNS, terapeutė nustatė, kad kai kurie pagalbos moterims būdai yra efektyvūs nepriklausomai nuo konkrečios PNNS išraiškos (t.y. tinka tiek patiriančioms padidėjusį nerimą, tiek toms, kurias ištinka panikos priepuoliai ar kt.). Šie būdai veikia taip gerai, kad dauguma moterų, kurios baigia terapiją nurodo bent vieną iš jų, kaip labiausiai padėjusį pasijusti geriau. Susipažinkite su šiais būdais ir galbūt jie jums ar jūsų artimiesiems bus naudingi.

1.    Normalizavimas ir destigmatizavimas

Nėščios ir ką tik vaikelio susilaukusios moterys yra tarsi atakuojamos įvairiausiomis visuomenės žinutėmis apie tai kaip jos „turėtų“ jaustis. Pradedant nuo sauskelnių reklamos, nepažįstamų žmonių komentarų ir baigiant jų pačių mamų ar kitų artimoje aplinkoje esančių moterų kalbų, prisiminimų ir pasakojimų. Nėščioji ar jau vaikelio susilaukusi moteris nuolat girdi, kad turi jaustis pakylėta, dėkinga, apimta pilnatvės jausmo, kurį jai suteikia nėštumas ir motinystė. Tačiau taip būna tikrai ne visada. Net jei moteris ir nepatiria PNNS simptomų, nėštumas ir motinystė gali kelti tiek fizinių, tiek emocinių nepatogumų, gali būti nuobodu, nejauku ar net stipriai bauginti. Moteris pradeda jaustis kalta, jei patiria tokius ar panašius jausmus ir emocijas, o ne tuos, kurie yra primesti ją supančios aplinkos.

Pagalbos proceso metu visų pirma siekiama padėti moteriai suprasti, kad ji nėra viena, kuri jaučiasi ne taip, kaip jaustis verčia visuomenė. Primenama, kad tokius jausmus kaip baimė ar nerimas patiria dauguma mamų, net jei apie tai ir nesikalba susitikusios vaikų žaidimų aikštelėje.

savijauta nėštumo metu

Photo by Gulcingrl@pixabay.com

Moteris svarbu įtikinti, kad jaustis dviprasmiškai nėštumo ir motinystės pradžios metu yra normalu. Neretai nėščiosios ar ką tik vaikelio susilaukusios moterys pasijunta beviltiškai vienos bei be galo gėdijasi savo patiriamų PNNS simptomų, ypatingai tos, kurios mažiau kalba ar visai nesikalba apie jaučiamą pyktį ir kitas įkyrias neigiamas mintis. Terapeutės teigimu, svarbu nuraminti moteris, kad šie išgyvenimai neapibrėžia jų motiniškų vertybių ir su jais galima puikiai susitvarkyti. Visos PNNS simptomus patiriančios moterys išreiškia didžiulį palengvėjimą, kai supranta, kad jausmai, kurių jos taip gėdijosi yra normalūs, būdingi ne joms vienoms ir kad specialistai joms gali padėti su šiais išgyvenimais susidoroti.

2.    Miegas yra prioritetas

Gerai išsimiegoti nėštumo metu gali būti sudėtinga, o kai tik kūdikis išvysta šį pasaulį, gerai ir netrukdomai išsimiegoti yra beveik neįmanoma. Dauguma nėščių ir ką tik vaikelio susilaukusių moterų susiduria su šia problema, tačiau toms, kurios kenčia nuo PNNS simptomų miego trūkumas daro daug didesnę žalą. Manoma, kad yra labai glaudus ryšys tarp PNNS ir miego sutrikimų. Sutrikęs miegas gali būti viena iš PNNS priežasčių arba gali būti ženklu, kad atsiranda PNNS. Svarbiausia suprasti, kad moteris pajutusi PNNS simptomus turi būtinai atstatyti savo gerą miegą, kad pradėtų jaustis geriau.

Gero miego higienos praktikavimas – toks kaip: miego rutinos įsivedimas, lovos naudojimas tik miegui ir seksui, vengimas vartoti kofeiną antrojo dienos pusėje, – yra puiki pradžia. Tačiau net labai motyvuotai susireguliuoti savo miegą mamai, privalančiai pasirūpinti mažuoju žmogučiu ar nėščiajai, kuriai fiziniai pokyčiai neleidžia užmigti, susitvarkyti su miego problema yra labai sudėtinga. Jei yra galimybė gauti pagalbos naktimis iš savo antrosios pusės, kitų artimųjų ar auklės, reikia drąsiai tos pagalbos paprašyti. Galima susidaryti kėlimosi „pamainas“. Svarbiausia, kad mama galėtų bent kelias valandas (4-5 val.) nepertraukiamai miegoti nakties metu. Miego rėžimo ir miego sutrikimų problemos išsprendimas dažniausiai yra greičiausias ir tiesiausias kelias susidorojant su PNNS.

3.    Fizinė veikla

Daugybė atliktų tyrimų įrodo, kad fizinė veikla, mankšta ir sportas yra puikus būdas nuotaikai pagerinti ir nerimui sumažinti. Tyrimais įrodyta, kad sportas mažina net ir depresijos simptomus. Taigi sportas, fizinė veikla ar mankšta yra be galo svarbi sudedamoji gydymo dalis, toms moterims, kurios dėl nėštumo ar maitinimo krūtimi negali ir/ar nenori vartoti vaistų. Net ir toms moterims, kurios pasirenka vartoti gydytojų paskirtus vaistus nerimo ar depresijos simptomams palengvinti, fizinė veikla yra būtina greitesniam sveikimui. Sportas, mankšta ar fizinė veikla padeda moterims tarytum ištrūkti iš savo galvų ir pasinerti į kūno pojūčius, taip mokantis atpažinti savo pojūčius, juos kontroliuoti.

nėštumas ir sportas

Photo by: Fotorech@pixabay.com

Iškarto po to, kai po apsilankymo pas jus prižiūrinčią gydytoją, ji patikina, kad sportuoti ar užsiimti fizine veikla yra saugu, reikia pradėti. Svarbu nepersistengti ir pradėti mažais žingsneliais, nedideliais krūviais. Svarbu tiesiog pajusti, kad po truputį siekiate ir pasiekiate savo užsibrėžtų tikslų. Svarbu suprasti, kad jėgos ir energija atsistatys po truputį. Tai suvokti ypatingai sunku, toms moterims, kurių mąstymas remiasi „viskas arba nieko“ strategija. Pradėkite nuo 5-10 min. pasivaikščiojimo gryname ore (net ir kartu su mažyliu, jei tai būtina), tikrai nebūtina iš karto nubėgti 5 kilometrų ar užsiimti intensyvia 45 minučių treniruote. Žingsnis po žingsnio ilginkite savo pasivaikščiojimus ar didinkite mankštos laiką ir krūvius. Būtų idealu, jei visa tai nuolat derintumėte su specialistais.

4. Aplinkinių palaikymas

Anot terapeutės Saros Best, PNNS paveikia beveik 1 mln. JAV gyvenančių moterų per metus. Dažniausiai šios moterys jaučiasi vienišos. Labai svarbu, kad moterys išgyvenančios PNNS suprastų, kad tai yra dažnas reiškinys, kurį patiria daugybė moterų. Tam, kad PNNS išgyvenančios moterys jaustųsi geriau JAV yra kuriamos palaikymo grupės, kur renkasi tokius pačius ar panašius potyrius jaučiančios moterys. Bendravimas, dalinimasis panašiais išgyvenimas, bendrumo pajautimas, kurį moterys patiria šiose grupėse, smarkiai prisideda prie jų sveikimo ir geresnės emocinės būklės. 

Svarbu pabrėžti, kad kai kurias moteris išgyvenančias PNNS simptomus, dalyvavimas tokiose grupėse ir klausymasis apie kitų moterų patiriamus išgyvenimus veikia neigiamai ir tik suintensyvina jų neigiamas emocijas. Tokiu atveju skatinama dalyvauti visuomeniniame, bendruomeniniame gyvenime, neužsidaryti namie (kiek tik įmanoma), dalyvauti mamų klubuose, kur galima tiesiog dalintis nauja patirtimi (tokiais „klubais“ Lietuvoje neretai tampa parkai ar vaikų žaidimų aikštelės, kur susitinka mamos). Tikrai naudinga ir daugybę gerų emocijų suteiks susitikimas su drauge išgerti arbatos, naujai atidarytos meno galerijos aplankymas ar panaši emocinį pasitenkinimą teikianti veikla. Nepamiršti reikėtų, kad toks savotiškai gydantis bendravimas yra tik kai jis vyksta gyvai, o ne interaktyviai.

Nesvarbu su kokiais simptomais susiduria nėščia ar ką tik mama tapusi moteris, žinojimas, kad ji nėra viena, geresnis miegas, fizinė veikla ir bendravimas padės pasijusti žymiai geriau. Šie keturi būdai yra pagrindas, padėsiantis tinkamai pasirūpinti savimi, kuris vėliau pasitarnaus tiek pačiai moteriai, tiek visai jos šeimai.