Meniu

20 būdų žaisti su kūdikiu nuo gimimo iki 3 mėnesių

Žaidimas yra labai svarbus vaiko vystymuisi. Žaisdami kūdikiai gali susipažinti su pasauliu. Mažyliai auga ir keičiasi labai greitai, jų žaidimai taip pat. Nors iki trijų mėnesių kūdikiai būdrauja trumpai ir jų galimybės (regėjimas, judesių kontrolė, bendravimas ir kt.) labai ribotos, su šiais mažyliais tikrai galima pažaisti. Štai net 20 būdų kaip galite žaisti ir kartu lavinti savo mažyli nuo pat gimimo iki 3 mėnesių.

Akių kontaktas. Skirkite laiko tam, kad sukurtumėte prasmingą akių kontaktą su savo mažyliu. Akių kontaktas puoselėja mažylio prisirišimą prie jį prižiūrinčio asmens (dažniausiai mamos J ) bei ugdo neverbalinę komunikaciją.

Ištiesinimas. Ilgą laiką praleidę mamos pilvuke mažyliai ir gimę dar kurį laiką būna lyg sustingę, vis sulenktomis kojytėmis ir rankytėmis. Švelniai tieskite mažylio rankytes, pirštukus, kojytes, darykite tai lėtai ir ramiai. Kūdikiui tokia „gimnastika“ turi patikti, jei mažylis priešinasi ar verkia, iš karto liaukitės.

Girdėta muzika. Įvairūs tyrimai rodo, kad kūdikiai gali atpažinti muziką, kurią reguliariai girdėjo dar būdami mamos įsčiose. Jei jūsų mažylis nuolat girdėjo kažkokią muziką ar garsus būdamas jūsų pilvuke, leiskite jam paklausyti jos. Jei būdamas pilve kūdikis reguliariai negirdėjo muzikos,kurią galėtų pažinti jau gimęs, pasirinkite kelias dainas ar melodijas ir leiskite klausyti jų dabar. Pažįstama muzika padės vystytis mažylio smegenims bei padės nurimti, kai to prireiks.

Garsų imitacija. Pamaloninkite savo mažylį imituodama jo garsus. Tai leidžia savotiškai bendrauti su kūdikiu, parodo, kad į jį yra kreipiamas dėmesys bei imituoja bendravimo procesą.

Nuostabusis nešiojimas. Kūdikiui būtinas fizinis kontaktas ir judesys, kurį jis juto būdamas mamos įsčiose, tad jo nešiojimas yra puikus būdas patenkinti šiuos poreikius. Nešiokite savo mažylį ant rankų ar nešioklėje, taip saugiai ir jaukiai jausitės abu.

Nuostabieji veidrodžiai. Žaidimas su veidrodžiais yra puiki veikla jūsų mažyliui. Pastatykite veidrodį priešais kūdikį, kol jis guli ant pilvuko ar tiesiog palaikykite kūdikį priešais veidrodį. Jam tikrai patiks stebėti savo nuostabų veidelį.

Skrydis lėktuvu. Suteikite savo kūdikiui galimybę, kuo įvairiau pažinti pasaulį. Viena jų yra laikyti mažyli ant rankų veidu žemyn (savo ranką ar rankas laikykite išilgai per visą kūdikio pilvuką). Tai padeda ne tik pamatyti supančią aplinką kitu kampu, bet gelbsti ir tiems mažyliams, kuriems pučia pilvuką. Galite švelniai palinguoti mažyli į vieną ir į kitą pusę net skleisti švelnius skrendančio lėktuvo garsus.

Malonus pašnekesys. Kalbėjimas yra mokymasis. Kalbėjimas yra viena svarbiausių detalių kalbos vystymuisi, o kalbėjimo pamokos turi prasidėti nuo pirmosios dienos (kai kurie net sakys, kad bendravimas ir kalbėjimasis su mažyliu turi prasidėti, kai jis dar mamos pilvuke). Taigi kalbėkite su savo mažyliu kuo dažniau ir apie viską, pasakokite, ką veikiate pati, ką darote jam, pvz. keičiate sauskelnes ir pan.

Masažas. Masažo nauda niekas neabejoja, todėl nuo pat pirmų dienų galite masažuoti savo mažyli, tai padės vystytis ir stiprėti ne tik jo raumenims, bet ir kraujotakai bei virškinimo sistemai. Masažas kūdikiams iki 3 mėnesių turi labiau priminti glostymą, nei mums įprastą masažą. Švelniai glostykite, naudokite tik nedidelį švelnų spaudimą, pasirinkite laiką, kuomet abu esate tam gerai nusiteikę. Kad rankos švelniai slystų gležna mažylio odele, jas pasitepkite losjonu skirtu kūdikiams ar natūraliu, ekologišku aliejumi (tiks migdolų, alyvuogių ar pan.).

kūdikio masažas

foto@pixabay.com

Skirtingos tekstūros. Leisti mažyliui pajusti skirtingos tekstūros medžiagas, daiktus yra lengvas būdas vystyti kūdikio pojūčius nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Duokite mažyliui savo mažomis rankytėmis paliesti skirtingas medžiagas ir taip padėsite jam vystytis ir pažinti pasaulį. Apsidairykite savo namuose ir tikrai rasite daugybę skirtingus lietimo pojūčius suteikiančių daiktų. Tam puikiai tiks nedideli krepšeliai, šalikai, pagalvės, rūbai.

Skaitymas. Skaityti savo vaikui, tai dovanoti jam neįkainojamą dovaną. Skaityti mažyliui rekomenduojama jam dar esant mamos pilvuke. Skaitykite jam ramiu, švelniu balsu, nepamirškite keisti intonacijos ir veido išraiškos, jūsų mažyliui tai tikrai patiks.

Supkitės. Kaip ir lėktuvo žaidimas, taip ir supimasis ugdo jūsų mažylio vestibiuliarinį aparatą (vestibiuliarinis aparatas - pusiausvyros organas vidinėje ausyje). Laikykite savo kūdikį ant rankų ir švelniai supkitės kartu. Tam puikiai tiks hamakas, supynės, supamoji kėdė. Kai kurios mamos supasi mažylius įsidėjusios į joms patogiausias nešiokles ar vaikjuostes.

Juoda/balta. Naujagimio regėjimas dar nėra iki galo išsivystęs. Geriausiai naujagimiams ir mažyliams iki 3 mėnesių sekasi matyti didesnio kontrasto vaizdus, tokius kaip juodos ir baltos spalvos raštus (pvz. juodus kvadratėlius baltame fone, baltus taškelius juodame fone ir pan.). Atsispausdinkite ar nupieškite tokius paveiklėlius ir pakabinkite taip, kad mažylis ramiai galėtų juos tyrinėti.

Gal pašokam? Šokis, tai puikus būdas kurti saugų, glaudų ir labai būtiną jūsų mažyliui fizinį kontaktą. Įsijunkite mėgiamą muziką ir linguokite laikydama kūdikį ant rankų. Atsipalaiduokite ir sukursite geras emocijas ne tik sau, bet ir savo vaikui.

Šviesų žaidimas. Kūdikiams patinka stebėti šviečiančius ir judančius objektus. Sudominkite savo kūdikį lėtai judančia šviesa (tamsiame kambaryje), panaudodamos tam žibintuvėlį. Apšvieskite skirtingus daiktus, žaiskite su šešėliais, jūsų kūdikiui tai tikrai patiks.

Uostymas. Kūdikiai gimsta su puikiai išvystyta uosle. Naujagimiai savo mamos kvapą atpažįsta iš karto tik gimę. Stimuliuokite savo vaiko pojūčius švelniai pamojuodama maloniais kvapais jam šalia nosytės. Tam puikiai tinka gėlės, citrusiniai vaisiai ar vanilė. Kūdikiai dar negali sąmoningai giliau įkvėpti malonaus kvapo, bet tikrai jį pajus ir bus susidomėję.

Atsilenkimai. Sustiprinkite savo kūdikio raumenyną imituodama saugusiųjų pratimus. Paguldykite kūdikį ant pledo ar paklodės, atsisėskite mažylio kojų gale. Atsargiai paimkite pledo ar paklodės kampučius šalia mažylio galvytės ir švelniai, lėtai kilstelėkite link savęs taip, lyg mažylis darytų atsilenkimą, paguldykite atgal ir vėl kilstelėkite. Pratimą kartokite, kol kūdikis parodys, kad jam nebepatinka ar pavargo.

Dviratininkas. Sustiprinkite mažylio kojyčių ir pilvo raumenis imituodamos dviračio minimą. Ši veikla taip pat supažindina mažylį su kintančio judesio idėja, ruošia ropojimui ir vaikščiojimui.

Mobilus kūdikis. Leiskite savo mažyliui susipažinti su jį supančia aplinka vis keisdama jo buvimo vietą, tai patogu daryti mažylį paguldžius į gultuką ar tiesiog saugiai ir minkštai ant grindų. Mažylis taip susipažins su jį supančia aplinka, jos garsais, kvapais. Nepamirškite, kad susipažinimas neturi vykti vienumoje, atsigulkite šalia savo mažylio ir kalbėkite apie tai, ką matote, girdite ir jaučiate.

Balansavimas. Lavinkite kūdikio pusiausvyrą ir stiprinkite kaklo raumenis, saugiai ir švelniai paguldžiusi ir linguodama ant jogos kamuolio. Švelniai linguokite mažyli pirmyn ir atgal, nuolat kalbinkite bei drąsinkite.