Meniu

12 faktų, kuriuos verta žinoti, prieš pasirenkant epidūrinę nejautrą („epidūrą“)

Susilaukti kūdikio yra labai svarbus ir jaudinants įvykis kiekvienos būsimos mamos gyvenime. Kūdikio atėjimas į šį pasaulį neišvengiamai lydymas stipraus skausmo. Dėl to vis daugėja moterų, kurios pasirenka epidūrinės nejautros („epidūro“) procedūrą, tam kad palengvintų skausmą gimdymo metu. Dauguma moterų, pasirinkusių „epidūrą“ džiaugiasi, tuo, kad gali labiau mėgautis savo kūdikio gimimu. Tai be abejonės yra labai gerai, tačiau ši procedūra turi ir šalutinių poveikių bei tam tikrų minusų. Kokie jie?

„Epidūras“ nebus atliktas tą pačią sekundę, kai to panorėsite

Kai pajusite, kad Jums būtinai reikia nuskausminimo, greičiausiai tai nutiks „DABAR“, teks dar šiek tiek palūkėti ir pakentėti.

Kaip ir visos kitos procedūros, taip ir ši turi būti tinkamai atlikta. Tam reikalingi ir specialistai (jie greičiausiai nelaukia už durų, kol Jums jų prireiks), ir tam tikri dokumentai. Tad nusiteikite, kad teks palaukti ir dar „pasidžiaugti“ sąrėmių skausmais apie valandą, gal ilgiau.

Palengvėjimas po procedūros būna labai greitas, tad verta kantriai palaukti.

„Epidūras“ suveikia iš karo 

Kai pagaliau sulauksite ir procedūra bus atlikta, palengvėjimą pajusite iš karto.

...arba ne

Štai ir viena bloga naujiena. „Epidūras“ suveikia ne visoms ir taip tiesiog nutinka. Ar jis veiks Jums, sužinosite tik po procedūros. Kartais nutinka taip, kad tai pačiai moteriai vieną kartą nesuveikia, kitą kartą suveikia puikiausiai. Procedūros sėkmė priklauso nuo nejautrą atlikusių medikų profesionalumo. Tinkamai atlikta, ji veikia puikiai ir nesukelia nepageidaujamų reiškinių, tačiau atliekant šią procedūrą, kaip ir bet kokios kitos intervencijos į žmogaus organizmą metu, galimos nenumatytos komplikacijos.

postepidūrinis galvos skausmasPhoto@ochsnerblog.com

Po epidūro gali skaudėti galva 

"Poepidūrinis galvos skaumas" yra pakankamai stiprus, labiau jaučiamas priekinėje ir užpakalinėje galvos dalyje.

Jis pasireiškia tik maždaug 1 proc. gimdyvių ir dažniausiai atsiranda dėl netobulai atliktos nuskausminimo procedūros.

Jei pakliuvote tarp šių nelaimėlių, tai Jums gali padėti tiesiog pagulėjimas. Dažniausiai skausmas stipresnis, kai stovima ar sėdima. Galvos skausmus kartais lydi ir kaklo skausmas bei pykinimas.

Tai nemalonūs pojūčiai, tačiau jie pasitaiko pakankamai retai.

Epidūrinės nejautros procedūra yra pakankamai skausminga

Į nugaroje esantį epidūrinį tarpą įvesta adata nėra labai smagus dalykas. Šis skausmas yra šiek tiek mažesnis nei sąrėmių skausmai, tačiau jis vis tiek pakankamai aštrus. Kiek to skausmo pajusite, labai priklauso tiek nuo pačios procedūros atlikimo sėkmės, tiek nuo Jūsų individualaus skausmo slenksčio.

epidūrasPhoto@healthypregnancy.com  

Gerai yra tai, kad šis skausmas trunka tik minutėlę, o po to ateis ilgai lauktas palengvėjimas.

Gali krėsti drebulys

Epidūras gali sukelti drebulį. Jis laikinas, tačiau gali būti pakankamai intensyvus. Manoma, kad drebulį sukelia adrenalino antplūdis. Tiesa, drebulys kartais atsiranda gimdymo metu ir visai be epidūro.

Epidūras gali sulėtinti gimdymą

Kartais po epidūrinės nejautros procedūros sulėtėja gimdymo procesas. Išimtinais atvejais, sąrėmiai sustoja visai.

Jei taip nutiktų, gydytojai gali nuspręsti skatinti gimdymą vaistais. Šiuo atveju pliusas yra tik tame, kad turėsite šiek tiek laiko pailsėti.

Taip pat gali kilti sunkumų dėl stumimo. Stangintis ir stumti moterims kartais pasidaro sunku todėl, kad jos tiesiog nieko nejaučia.

 

Jums bus įvestas kateteris 

Kadangi nuo juosmens žemyn Jūs nieko nejausite, bus įvestas kateteris, kad būtų galima nuleisti šlapimą. Po epidūrinės nejautros moteris paprasčiausiai nejaučia, kada jos šlapimo pūslė pilna ir kada ji nori šlapintis. 

 

Kelias valandas po gimdymo negalėsite pajudėti

Užtrunka šiek tiek laiko, kol baigiasi vaistų veikimas. Net pasibaigus vaistų poveikiui, Jums gali prireikti pagalbos, kol galėsite savarankiškai judėti.

 

Po „epidūro“ gali prireikti kitokio medikų įsikišimo į gimdymo procesą

Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad „epidūras“ gali padidinti riziką, kad Jums prireiks atlikti Cezario pjūvį. Kitur teigiama, kad "epidūras" ir Cezario pjūvio operacijos poreikis tarpusavyje nesusiję.

Manoma, kad Cezario pjūvio riziką padidina sulėtėjęs gimdymo procesas. Sulėtėjus gimdymui iškyla rizika dėl kūdikio sveikatos, tad neretai medikai turi priimti kitus sprendimus ir padėti mažyliui išvysti pasaulį kitų priemonių pagalba.

 

Epidūras gali turėti įtakos kūdikio sveikatai

Manoma, kad retais atvejais vaistai vartojami nuskausminimui gali sukelti tokius šalutinius poveikus kaip: širdies ritmo sutrikimai ar kvėpavimo sulėtėjimas. Dažniausiai vaistai kūdikio nepaveikia, tačiau tokia tikimybė yra.

Taip pat manoma, kad po epidūrinės nejautros sulėtėja pieno laktacija, o tai savo ruožtu suvėlina visą žindymo proceso pradžią.

Gali pakilti temperatūra

Tai retas, tačiau galimas epidūro šalutinis poveikis. Sukilusi gimdyvės kūno temperatūra gali paveikti ir kūdikį.

Tyrimai rodo, kad epidūrinei nejautrai skirti vaistai sukelia uždegiminį atsaką, dėl to labai retais atvejais pakylą gimdyvės kūno temperatūra. Jei temperatūra  pasiekia kritinį lygį, ji gali paveikti kūdikį ir jam gali prireikti atlikti dirbtinį plaučių ventiliavimą, tai taip pat gali įtakoti žemą Apgar vertinimą ar ankstyvus traukulius.

Tai itin reti atvejai, tad labai dėl to jaudintis nereikėtų.

 

Epidūrinė nejautra, kaip ir bet kokia kita intervencija į žmogaus organizmą gali sukelti tam tikrų šalutinių poveikių. Svarbu, kad moteris prieš pasirinkdama šią procedūrą žinotų apie galimas rizikas ir pati priimtų sprendimą, dar iki gimdymo, kol nejaučia sąrėmių skausmų ir gali mąstyti blaiviai.

kūdikisPhoto@thechirpingmoms.com

Linkime sėkmingo gimdymo, kad ir kokį pasirinktumėte, natūralų ar su nuskausminimu. Susitikimas su savo stebuklėliu tai neužmirštama ir neįkainojama patirtis, tad ja reikia mėgautis, kiek tik tai yra įmanoma.

epiduras