Meniu

7 paskutinės minutės patarimai iki gimdymo

1. Pasiruoškite priemonių krepšelį, skirtą pogimdyvinio laikotarpio higienai ir sveikatai

Visos besilaukiančios mamos daug dėmesio skiria tam, kad pasiruoštų visas būtinas priemones savo mažyliui. Tai neabejotinai yra svarbu, tačiau nemažiau svarbi yra ir mamos, kuri ką tik pagimdė savijauta. Niekas kitas jumis geriau nepasirūpins nei pati, o gerai besijaučianti mama, visada tinkamai pasirūpins ir savo naujagimiu.

Taigi pasirūpinkite, kad vonioje ar tualete turėtumėte svarbiausių priemonių krepšelį, kuriame viskas būtų vienoje vietoje ir netektų naršyti po spinteles.

Štai keletas dalykų, kurie turėtų būti krepšyje:

Maxi dydžio įklotai. Geriausia pasirūpinti ne viena jų pakuote. Pirkti reikėtų tuos, kurie jums yra įprasti, tačiau didžiausio dydžio. Taip pat galima iš karto pasiruošti ir mažesnio (bet vis tiek didelio sugeriamumo) dydžio įklotų, kai kraujavimas bus nebetoks gausus.

iklotai po gimdymo

Vaistai nuo skausmo. Dauguma moterų gimdymo metu patiria didesnius ar mažesnius makšties plyšimus, tad vaistai nuo skausmo yra būtini. Pasirinkite, tokius, kurie jums atrodys patogiausi naudoti. Vaistinėse galite rasti purškiamų vaistų nuo skausmo, kurie dezinfekuoja, padeda greičiau gyti ir greitai malšina skausmą, taip pat žvakučių, kurios veikia būtent ten, kur labiausiai reikia ir nekenkia mažyliui, jei jį maitinate.

ligoninėjePriemonė palengvinanti apsiprausimą. Užsienio el.parduotuvėse galima rasti specialiai makšties apsiplovimui skirtus buteliukus, tačiau lengvai galima išsiversti ir su paprasčiausiu 0,5 l. talpos plastikiniu buteliuku (geriau tokiu, kuris skirtas sportuojantiems). Po gimdymo, higiena yra itin svarbi, o kai namuose naujagimis ne visuomet yra laiko nulėkti į dušą. Turėkite savo krepšyje tuščią buteliuką, prireikus pripildykite jį šilto vandens ir prisėdusi ant klozeto lengvai ir svarbiausia greitai pasirūpinkite savo jautriausios vietelės švara.


Priemonės sėdimosioms vonelėms. Lietuvoje labai retai praktikuojamos, bet užsienyje ypač rekomenduojamos sėdimosios vonios, kurios spartina tarpvietės gijimą. Pasirūpinkite specialia vonele ar tiesiog dideliu dubeniu bei vaistažolėmis. Esant reikalui, galėsite pripilti maloniai šilto vandens su vaistažolių (medetkų, ramunėlių, hamamelio ar kt.) nuoviru. Tokioje vonelėje moteris turi pasėdėti bent porą kartų per dieną po 20 min. kasdien pirmąją savaitę po gimdymo.


Vienkartinės klizmutės. Jas greičiausiai teks panaudoti dar būnant ligoninėje, tad šios priemonės tikrai gali prireikti ir namuose. Labai svarbu, kad organizmas kiek įmanoma lengviau grįžtų prie savo normalios būsenos ir viskas vyktų taip pat reguliariai, kaip iki nėštumo.


Kokybiškas tualetinis popierius. Pogimdiniu laikotarpiu intymiai higienai teks skirti papildomą dėmesį ir tikrai norėsis kuo daugiau švelnumo (visomis prasmėmis). Tad iš anksto pasirūpinkite gero, švelnaus tualetinio popieriaus atsargomis, drėgnas tualetinis popierius taip pat labai pravers.
Papildomos kelnaitės. Į savo krepšį būtinai įsidėkite ir kelnaitės. Gali nutikti taip, kad tik nuėjusios į vonios kambarį pastebėsite, kad įvyko „avarija“ ir teks greitai susitvarkyti. Tikrai nenorėsite dar lakstyti po namus ir ieškoti patogių kelnaičių. Kelnaitės turi būti patogios, tokio tipo, kokias mėgsta nešioti močiutės ir žinoma medvilninės, pogimdyviniu laikotarpiu – jokios sintetikos.

2. Pasiruoškite vietą, kurioje ketinate maitinti kūdikį

Maitinimas yra nuostabus dalykas, tačiau prireikia laiko, kol viskas įsivažiuoja ir tampa įprasta. Ypatingai, jei tai pirmasis jūsų mažylis.

Kad išvengtumėte papildomo streso ir rūpesčio, iš anksto pasiruoškite vietą, kurioje ketinate maitinti kūdikį. Tai gali būti vieta mažylio kambaryje ar Jūsų miegamajame. Pasiruoškite krepšelį ar spintelę, būtų tobula, jei viską galėtumėte nesunkiai perkelti į kitą vietą, kai nuspręsite maitinti kitur.

Štai keletas dalykų, kurie gali būti naudingi maitinimo krepšeliui:

Buteliukas vandens. Nepatikėsite, kiek jums reikės ir norėsis gerti vandens, kol maitinsite. Taigi, geros kokybės vanduo maitinimo krepšyje yra būtinybė. Iš anksto įsigykite gertuvę, o jos papildymo pareigas naudinga būtų perduoti vyrui. Dažnai nutinka taip, kad vyrai nori padėti, tačiau kai mama maitina, jiems nelabai yra kaip. Pasirūpinimas, kad gertuvė būtų pilna, leis ir jūsų antrai pusei pasijusti proceso dalimi.


Balzamas speneliams. Būtinai pasirūpinkite, kad jūsų maitinimo krepšyje būtų priemonė mažinanti spenelių skausmą. Maitinimas yra nepakeičiamas dalykas, tačiau daugumai moterų pradžia būna skausminga, tad pasirūpinkite, kad galėtumėte sau padėti.

gimdymoMaitinimo pagalvė. Maitinimo pagalvę įkurdinkite savo sukurtoje maitinimo vietoje. Labiausiai rekomenduojamos yra pagalvės, kurios tinka tiek nėštumo metu miegojimui, tiek kūdikio maitinimui.

namuose


Rankų dezinfekavimo priemonė. Apskritai maitinimo metu švara ir higiena yra labai svarbu, tiek mamos, tiek kūdikio sveikatai, tad rankų švara nėra išimtis. Naudinga būtų surasti tokį rankų dezinfekavimo skystį, kuris būtų be alkoholio ir dažiklių.


Žindukas. Žinoma, galima išsiversti ir be jo, tačiau neretai naktį jau pamaitintam kūdikiui prireikia dar šiek tiek papildomo komforto, kad nurimtų ir vėl užmigtų, tad žindukas tam kaip tik.


Servetėlės. Tinka tiesiog paprastos vienkartinės servetėlės, patogiau dėžutėje.


Pientraukis. Rankinis ar elektrinis rinkitės pagal savo galimybes ir norus, tačiau jei ketinate maitinimą krūtimi derinti su maitinimu iš buteliuko, jo tikrai prireiks.

rankinis pientraukis
Maistingi užkandžiai. Ypatingai maitinimo pradžioje, kol susidėlioja tam tikras maitinimo grafikas ir kol prie maitinimo specifikos prisitaiko abu šio proceso dalyviai, labai šaunu po ranka turėti sveikų ir maistingų užkandžių.

Vystyklai. Jų prireiks ir nubėgusiam pienelio lašeliui nušluostyti ir ant peties pasidėti, kai laikysite mažyli, kad atsirūgtų. 


Šokoladas. Nes šokoladas.

Įklotai į liemenėlę. Pradžioje mamoms dažnai kyla nerimas, kad pienelio trūksta, o vėliau jis pasipila tarsi iš gausybės rago, tad įklotai į liemenėlę tampa būtinybė. Baigusi maitinimą tikrai norėsite pasirūpinti savo švara ir sausumu.

iklotai i liemenele

3. Pasirūpinkite maitinimu iš buteliuko

Pasiruošti maitinimui iš buteliuko nereiškia, kad jūs neketinate maitinti savo kūdikio natūraliai. Kalbame apie maitinimą nutrauktu mamos pienuku. Jei galvojate, kad jums teks nusitraukti savo pienuką, pasiruoškite jo laikymui iš anksto.

Puiki priemonė, pienuko laikymui yra specialūs pienuko maišeliai. Dauguma jų yra pritaikyti ne tik laikymui šaldytuve, bet ir šaldymui. Kiekvieną maišelį reikia pažymėti data, kada pienukas buvo nutrauktas.

pieno maiseliai

Kuo geriau suplanuosite, kaip laikysite savo pienuką, tuo daugiau pienuko atsargų galėsite turėti. Kuo daugiau pieno atsargų yra jūsų šaldytuve, tuo dažniau tėtis gali jums padėti, atsikeldamas nakties maitinimui (ir štai MAMA GALI PAMIEGOTI) ar leisdamas jums pasimėgauti kita miela veikla.

Prisiminkite, kad nutrauktą pienuką kambario temperatūroje galima laikyti nuo 4 (idealu) iki 6 (tinkama) valandų, šaldytuve – nuo 72 valandų (idealu) iki 8 dienų (tinkama), šaldiklyje – nuo 6 mėnesių (idealu) iki 12 mėnesių (tinkama).

Štai pora būdų kaip laikyti mamos pienuką

mamos pienas

foto@oh-yellow.com

maiseliai pienui

foto@oh-yellow.com

Abejose nuotraukose pavaizduoti puikūs būdai, kaip laikyti pieno maišelius. Pirmuoju atveju, šviežią pieną reikia dėti į dėžutės galą, kad pirmiausia sunaudotumėte, tą, kuris įdėtas seniausiai. Antruoju atveju, šviežią pieną reikia dėti į maišelio viršų, tam kad pirmiausia paimtumėte esantį ant dugno, kuris seniausiai įdėtas.

Jei turite laisvo laiko, būtų šaunu jei pasiruoštumėte ir išpakuotumėte viską, ko prireiks mažylio maitinimui iš buteliuko (buteliukus, čiulptuką, pientraukį ir kt.) bei būtinai viską sterilizuotumėte. Pravartu iš anksto apgalvoti, kur viską laikysite, džiovinsite. Paskirkite kūdikio daiktams vieną lentyną virtuvės spintelėje, kad prireikus galėtumėte viską naudoti.

4. Užsišaldykit maisto atsargų

Šito tikrai nepasigailėsite. Kai po trumpų tėvystės atostogų (jei tokių iš vis bus) jūsų vyras grįš į darbą ir liksite viena rūpintis mažyliu, tikrai džiaugsitės, jei iš anksto būsite pasiruošusi šiek tiek savo gaminto maisto atsargų. Pradžioje gali nelikti laiko gaminti arba tiesiog norėsite savo laisvą valandėlę išnaudoti poilsiui. Maitintis pusfabrikačiais iš parduotuvės maitinančiai mamai ne pats geriausias pasirinkimas.

Maždaug 3-4 savaitės iki kūdikio gimimo, gamindama maistą apgalvokite, kokią dalį jo galite užšaldyti. Tam puikiai tinka užspaudžiami, specialiai šaldymui skirti, maišeliai. Ant maišelių užrašykite patiekalo pavadinimą ir datą. Kiekvieną savaitę pasiruoškite po kelis tokius paketėlius. Pagamintas ir užšaldytas maistas, tinkamas vartoti apie 2 mėnesius, tad nepersistenkite ir neprisiruoškite per daug.

Atėjus laikui ir prireikus maisto, būsite dėkinga pati sau, kad pasirūpinote kokybiško maisto atsargomis sau ir savo šeimai.

5. Pasirūpinkite skalbiniais

Jei tikrai nebeturite, ką nuveikti, kol laukiate savo mažylio pasirodant, apgalvokite savo skalbinių būklę. Nekalbame apie kasdienio naudojimo rūbus, rankšluosčius ir pan.  Galbūt dar reikėtų pasirūpinti, kad namuose būtų kuo jaukiau ir švariau, o galbūt jūsų mažylis atkeliauja, kaip tik keičiantis sezonams, kai vieni rūbai keliauja į spintos tolimuosius kraštus, o kiti sugrįžta į priekį. Pasirūpinkite tuo iš anksto. Skalbimas, kai tai už mus daro skalbimo mašinos, nėra fiziškai sunkus darbas, tačiau jį padaryti kažkas turi.

Kol dar turite laisvesnio laiko, išskalbkite lovatieses, dekoratyvinių pagalvėlių užvalkalus ir kitus panašius daiktus. Nepamirškite, kad dulkės ir dulkių erkutės tikrai nėra geriausios jūsų ir jūsų mažylio draugės. Jausitės daug jaukiau, žinodama, kad pasirūpinote viskuo, kas jūsų valioje ir galėsite nesijaudindama dėl buitinių dalykų mėgautis pažintimi su nauju šeimos nariu.

6. Pasirūpinkite telefono programėlėmis

Taip taip, šiuolaikinės mamos be išmaniojo telefono ir joms gelbstinčių programėlių nė žingsnio.

Pasidomėkite ir iš anksto parsisiųskite bei išmokite elgtis su tokiomis, programėlėmis, kurios jums atrodo naudingos.

Dažniausiai mamos siunčiasi ir naudojasi programėlėmis, kurios yra skirtos vaiko maitinimams žymėti. Pediatrai dažniausiai rekomenduoja mamoms sekti laiką, kada ir kiek laiko valgė jūsų mažylis, tačiau dėl miego trūkumo ir daugybės naujų patirčių kartais galima ir pasimesti, ypatingai pirmaisiais mėnesiais. Tam yra sukurta programėlių, kurios leidžia mamai pažymėti, kokiu laiku ir kiek ilgai valgė mažylis, iš kurios krūties jį maitinote, kad sekantį kartą galėtumėte žinoti, nuo kurios pradėti ir pan.

Taip pat populiarios yra vadinamojo „baltojo triukšmo“ programėlės, kurios leidžia mažyliui nurimti ir lengviau užmigti.

Radusi laisvą minutę, apgalvokite, kokių programėlių jums gali prireikti ir jas išstudijuokite, kad prireikus, galėtumėte sėkmingai pasinaudoti šių laikų technologijų teikiama pagalba.

7. Pasiruoškite gimdymui

Šis darbas jūsų sąraše turėtų būti pirmu numeriu. Neatidėliokite to paskutinei nėštumo savaitei, niekas negali tiksliai žinoti, kada prasidės gimdymas, tad pasiruošti jam ir pasikaustyti žiniomis reikia kuo anksčiau.

Lankykite nėščiųjų pamokėles, tai tikriausiai bus geriausiai išnaudotas laikas laukiant susitikimo su savo mažyliu.